V polovině srpna jsme navštívili další halu LLENTAB postavenou téměř před 20 lety – distribuční sklad společnosti PEAL v Praze na Bohdalci.

Jeden ze dvou spolumajitelů firmy a předseda představenstva Miroslav Kaštánek se sekretářkou na dovolené se nabídl, že nám uvaří kávu osobně. Možná jsme udělali chybu, když jsme s povděkem odmítli, PEAL je totiž odborník na dobrou kávu, dobré víno a doutníček pro znalce.

  • Jak jste se dostali k obchodu s tabákem, vínem, kávou, čokoládou a dalšími produkty, které souvisí převážně s požitkem?

Na to mám poměrně jednoduchou odpověď. My jsme začínali podnikat v oblasti vydavatelství, měli jsme vlastní edici časopisů, a jelikož v devadesátých letech tady kromě PNS neexistovaly žádné distribuční kanály, jeden jsme sami založili. Zaměstnávali jsme okolo 25 dealerů po celé České republice, kteří vozili časopisy do trafik. A tak jsme vymýšleli, jak rozšířit sortiment, abychom ten systém lépe využili. Takto vlastně vznikla podoba velkoobchodu s tabákovými výrobky, který nakonec ekonomicky převálcoval distribuci časopisů. Vydavatelství se taktéž úspěšně rozvíjelo, ale v roce 2000 jsme ho prodali německému vydavateli Bauer-Verlag GmbH. Tímto prodejem jsme rozpustili samotnou distribuci a pokračovali převážně jako velkoobchod.

  • Rok výstavby: 1997
  • Místo výstavby: Praha 10 – Bohdalec
  • Typ haly: skladová a distribuční hala
  • Zastavěná plocha: 2 240 m2
  • Střecha: sedlová se sklonem 7°
  • Izolace: ano
Miroslav Kaštánek, spolumajitel a předseda představenstva PEAL a.s.

Miroslav Kaštánek,
předseda představenstva PEAL a.s.

  • Jak vlastně vznikl název vaší společnosti, PEAL?

PEAL je odvozené od jmen zakladatelů společnosti – Petr a Alexandr. Oba pánové již ale společnost před časem opustili.

  • Rozvíjeli jste v té době i nějakou další činnost?

Ano, začali jsme budovat vlastní řetězec maloobchodu, tobacco and wine shop Don PEALO. To byl a je velmi zdařilý projekt, dnes již máme okolo 70 prodejen a rosteme dál.

  • Jak a kdy došlo k tomu, že jste se rozhodli pro novou halu? A proč právě LLENTAB?

V roce 1997 jsme díky rostoucí poptávce museli řešit rozšíření skladových prostor. K LLENTABu jsme se dostali přes osobní doporučení a rozhodli jsme se především na základě příznivé ceny a rychlosti výstavby.

  • Jaké po skoro dvacetileté zkušenosti s halou LLENTAB spatřujete hlavní nedostatky?

Hlavní nedostatek (úsměv)… Když jsme se v roce 1997 stěhovali, šli jsme sem z našeho původního sídla na Kačerově, kde jsme měli dohromady 250 m2 na celou firmu, do 2 000 m2 skladových prostor a na 700 m2 kancelářské a administrativní plochy. Pochopitelně jsme si mysleli, že to bude úplně skvělé a že si s kolegou ve skladu nalajnujeme tenisový kurt.

Do dvou let jsme ale halu měli úplně plnou a museli jsme přikupovat pozemek a přistavovat druhou halu (taktéž LLENTAB, pozn. aut.). Takže hlavním nedostatkem bylo, že nám brzy začal scházet prostor.

  • Jak ale celkově hodnotíte vhodnost konstrukce ocelové haly LLENTAB pro vaše podnikání?

Vcelku velmi příznivě. Jen vzhledem ke klimatickým podmínkám máme potíže s tepelnou izolací. Pro druh zboží, které skladujeme, by hala musela být klimatizovaná, protože v létě, když venkovní teploty skočí přes 30°, začínáme mít po několika dnech problém s čokoládou. Např. populární Kinder vajíčka firmy Ferrero jsou nesmírně náročná na skladování. Nicméně předpokládám, že technologický vývoj izolací za posledních 20 let udělal velký skok, a LLENTAB je tak schopen nabízet vyšší standard, co se týká izolačních schopností, než tomu bylo v roce 1997.

Nedávno jsme taky řešili problém se zatékáním střechy. Ukázalo se, že je potřeba vyměnit těsnicí podložky pod fixačními šrouby. Koupili jsme v LLENTABu materiál, opravu provedli svépomocí a od té doby je vše opět v pořádku. Je to prostě součást údržby, kterou je potřeba jednou za 20 let provést. Nikdy jsme ale neměli větší problém například se sněhem na střeše. Hala v tomto ohledu vydržela všechny rozmary počasí a spolehlivě slouží dodnes.

8174 PEAL, hala v roce 19978174 PEAL, hala v roce 2016

Pro odkrytí fotografií táhněte posuvníkem.

1997

Dvůr a hala PEAL po výstavbě v roce 1997
Přístup k hale PEAL po výstavbě v roce 1997

2016

Dvůr a hala PEAL po 19 letech od výstavby
Přístup k hale PEAL po 19 letech od výstavby
  • Jelikož jste halu přistavovali, jak oceňujete náročnost tohoto kroku? Měli jste možnost využít stavebnicový charakter systému pro snížení nákladů?

Ano. Kromě hal na Bohdalci jsme s LLENTABem stavěli i jinou halu, a to výrazně menší, v ulici Hanusová, dnes tam stojí obrovský dům South Point. Pozemek jsme svého času prodali známému, který tam postavil ten velký dům, a my jsme s LLENTABem halu demontovali a zčásti použili v Liberci, kde jsme z toho udělali přístřešek pro naše řidiče a pro obalový materiál. Zbývající část se pak převezla sem a použila se při stavbě této haly. Původní materiál se velmi efektivně využil, poslední kusy jsme použili na opláštění schodiště u buněk pro řidiče. Systém LLENTAB je opravdu velmi dobře recyklovatelný.

  • Když odbočíme od hal LLENTAB, v čem spatřujete svoji největší sílu, v čem předčíte konkurenci?

Každou firmu tvoří lidé a my se snažíme, aby náš tým byl pracovitý a loajální a abychom všichni společně pro naši firmu žili a dýchali. Další naší předností je rychlost a pružnost ve strategickém rozhodování. Když jsme před časem najímali management na vedení společnosti, vybrali jsme lidi se zkušeností z velkých nadnárodních korporací, které s námi dnes spolupracují. Oni nám na rovinu řekli, že si u nás nejvíc váží jedné věci – a to, že jako majitelé tady denně jsme a že jsme schopni rozhodovat během několika hodin, řekněme i minut, pokud je to třeba. U nadnárodních společností se stávalo, že na rozhodnutí museli čekat i tři čtvrtě roku, pokud vůbec přišlo…

  • Jak vidíte budoucnost firmy PEAL?

Naše společnost nedělá žádné psí kusy, nesnaží se o překotný a nekontrolovatelný růst. Snažíme se růst organicky a drobnými krůčky. Pro nás je prioritou stabilita společnosti, což se ukázalo i při nedávné ekonomické krizi, kterou jsme ustáli bez výrazných ztrát. Podotýkám, že jsme při této krizi poprvé zažili, že lidé začali ze své spotřeby škrtat alkohol i cigarety.

Dnes máme kolem 500 zaměstnanců, zhruba polovina je v maloobchodě. Síť tobacco and wine shopu Don PEALO chceme rozvíjet dál a přemýšlíme také o rozvoji franšízového programu. S obratem přes 7 miliard korun ročně zaujímáme přední místo na trhu a pravidelně se umísťujeme na žebříčku top 20 obchodních společností v Česku.

To vše nás vede k tomu, že v dohledné době budeme muset znovu výrazně rozšířit naše skladovací kapacity. Máme kolem 3 000 m2, ale potřebovali bychom minimálně třikrát tolik. Zvažujeme všechny alternativy – od dokoupení pozemků a výstavby zcela nové haly až po případný pronájem.

  • Ke všem úspěchům vám srdečně gratulujeme a přejeme, aby se vám i nadále dařilo co nejlépe. Máme poslední otázku. Doporučil byste ocelové haly LLENTAB i vaší konkurenci?

Ano, určitě.

  • Byl to ale tak trochu chyták!

Chápu, ale my se přece konkurence nebojíme. :-)